Obsah lekce:
Díky dobře provedené optimalizaci pro vyhledávače můžete obsadit dobré pozice ve vyhledávačích (a zviditelnit se na Internetu) s vynaložením mnohdy daleko menšího množství prostředků než s použitím marketingu a internetové reklamy.
V naší lekci se zaměříme na dva zásadní vyhledávače: www.google.cz a www.seznam.cz.
Zkratka SEO vychází ze slov Search Engine Optimization neboli "přizpůsobení pro vyhledávací stroje (vyhledávače)".
Poznámka 1: v tomto sousloví se často chybuje a píše se "Search Engine Optimalization" - optimalizace pro vyhledávače je český termín, ale anglické slovo je "optimization".
Poznámka 2: často se také chybně používá termín SEO optimalizace - to je ale nesprávné označení, neboť je tím vlastně řečeno Optimalizace optimalizace pro vyhledávače (slovo "optimalizace" je již součástí termínu SEO).
Než začneme dále hovořit o SEO, tak je třeba říci, že SEO je většinou dlouhodobý proces, jehož výsledky nejsou vidět hned, ale zpravidla až v řádu týdnů či měsíců.
Co to znamená "optimalizace" webové prezentace? Je to souhrn vlastností webové prezentace jako například:
SEO by mělo mít - mimojiné - ten efekt, že maximalizuje výskyt naší prezentace na co nejširší okruh relevantních dotazů a vyhledávač bude naše stránky nabízet jako co možná nejvíce relevantní požadovanému vyhledávaní (frázi zadané uživatelem).
Co se stane, když do vyhledávače zadáme frázi, kterou by zadal uživatel hledající informace (produkty, služby) stejné, jako jsou na naší stránce? Vyhledávač mu nabídne odkazy vedoucí na stránky, které prohlížeč považuje za nejvíce relevantní našemu dotazu (odkazy jsou setříděny podle relevance vyhledávače - tzn. podle toho jak si vyhledávač myslí, že nám je má nabídnout v pořadí od nejrelevantněšího až po nejméně relevantní).
Častou otázkou je, který vyhledávač je pro nás ten nejlepší. Obecně se dá říci, že nejlepší je pro nás ten, který nám přivede co nejvíce návštěvníků (viz statistika vyhledávačů pro ČR na adrese http://toplist.cz/global.html).
Co vlastně znamená, že se stránky zaindexují do vyhledávače? Indexace stránek vyhledávačem znamená uložení informací z našich stránek do databáze vyhledávače. Vyhledávač se o našich stránkách dozví tak, že do něj zadáme odkaz na naše stránky nebo na odkaz na naše stránky vyhledávač narazí na jiných stránkách. Jakmile má vyhledávač odkaz, tak adresu s našimi stránkami navštíví malý program (tzv. robot), který si stáhne informace o obsahu našich stránek (HTML kód) a uloží jej do databáze (indexu) vyhledávače. Robot se na naše stránky opakovaně vrací (může to být i několikrát denně, ale také třeba jen zřídka) a případně upravuje informace v indexu. Indexací stránek si vyhledávač uloží informace do své databáze a aktualizuje je.
Jestliže indexujeme stránky poprvé, pak se neobjeví ve vyhledávači ihned, ale až v řádu několika týdnů (zpravidla 1-2 měsíce od indexace).
Tento pojem se v problematice SEO často používá a jedná se o zkratku pro sousloví pro "stránku s výsledky vyhledávání" (z angl. Search Engine Results Page). V této souvislosti se jednomu výsledku z této stránky říká snippet. Jeden výsledek vyhledávání obsahuje zpravidla tyto informace:
Sitemap (mapa webu) se říká souboru (zpravidla sitemap.xml), který se vkládá do kořenového adresáře webu a obsahuje seznam odkazů na všechny stránky webu. Vyhledávač tak nemusí hledat všechny odkazy ve zdrojovém kódu stránek, ale vezme si je přímo z tohoto souboru. Soubor sitemap.xml se zpravidla generuje automatizovaně nějakým (například php) skriptem (např. www.michalkubicek.cz/ke-stazeni nebo www.slosar.sk/google-sitemaps-offline-generator nebo www.scriptsocket.com/sitemaps.php).
Optimalizace ve zdrojovém kódu stránky (titulky, obsah, navigace,...). On-page optimalizací ovlivňujeme to, jak vyhledávače naši stránku vidí. Důležité on-page faktory:
Informace pro roboty s pokyny pro procházení. Roboti tento soubor sice můžou přečíst, ale opravdu jim něco nařídit není v podstatě možné (záleží na naprogramovaném chování robota). Nejjednodušší cesta je vytvořit v kořenovém adresáři webu soubor robots.txt a nechat ho zcela prázdný.
Důležité informace pro vyhledávače jsou v hlavičce stránky. Ukážeme si takovou hlavičku na konkrétním příkladu webové prezentace lékárny.
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250" /> <title>Hlavní stránka - Lékárna Salvia Zlín</title> <script type="text/javascript" src="js/prototype.js"></script> <script type="text/javascript" src="js/scriptaculous.js?load=effects,builder"></script> <script type="text/javascript" src="js/lightbox.js"></script> <meta http-equiv="cache-control" content="no-cache, must-revalidate" /> <meta http-equiv="pragma" content="no-cache" /> <meta http-equiv="Content-Language" content="cs" /> <meta name="author" content="Michal Mikláš" /> <meta http-equiv="Expires" content="-1" /> <meta name="keywords" lang="cs" content="lékárna, lékárna Salvia, lékárna Salvia Zlín, lékárna Zlín, Salvia" /> <meta name="description" lang="cs" content="aktuality, novinky, promoakce, prezentace, výhodná cena, prodejní akce, lékárna, lékárna Salvia, lékárna Salvia Zlín, lékárna Zlín, Salvia" /> <meta name="robots" content="index, follow" /> <link href="css/salvia.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" /> <link rel="stylesheet" href="css/lightbox.css" type="text/css" media="screen" /> <script type="text/javascript"> var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-18714647-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); ... })(); </script> </head>
Pokuste se s pomocí internetu vysvětlit jednotlivé řádky v hlavičce stránky.
Kvalitní hosting zpravidla standardně poskytuje i možnost sledování statistik návštěvnosti stránek. Pokud poskytovatel hostingu tuto službu nemá, pak je možné použít zdarma službu google analytics.
Ke tvorbě statistik webu lze použít i vynikající nástroje: Google Analytics, Google Webmaster Tools.
Stránka, na kterou se uživatel z vyhledávače klikem na odkaz dostane.
Ve vyhledávači lze použít operátor site nebo host. Například do www.seznam.cz zadáme site:www.michalmiklas.cz.
Vyhledávač chápe pomlčku jako rozdělovník slov (www.nerezove-hrnce.cz).
link:www.adresawebu.domena
Například aplikace Xenu - aplikace pro PC, která projde celý web a provede kontrolu odkazů.
Domény prvního řádu - dvou až čtyřpísmenná součást za poslední tečkou domény (např. cz, gov, com, info apod.) označujeme zkratkou TLD (top level domain). TLD se dále dělí na generické gTLD (.com, .net) geografické ccTLD (koncovky zemí: .cz, .sk atd.). Například seznam.cz jako primárně český vyhledávač obsah z některých domén vůbec neindexuje, ale i když vytvoříte relevantní české stránky (to, že jsou stránky v češtině je podmínkou pro indexaci) na takové neindexované doméně, tak lze seznam o zařazení stránek do indexu zažádat.
Tento vyhledávač indexuje také jen stránky, které jsou v některém z následujících kódování: utf-8, iso-8859-2 nebo windows-1250.
Jedná se o katalogový vyhledávač (google je fulltextový) - odkazy jsou uspořádány v katalogu. V ČR využívá velká část uživatelů spíše Seznam než Google - pozice stránek v tomto vyhledávači je proto pro ČR zásadní.
O problematice SEO existuje na webu celá řada online zdrojů. Níže uvedeme alespoň několik zajímavých:
Optimalizujte vaši stránku pro internetové vyhledávače.