Obsah lekce:
Tvorba reklamní brožurky není nijak obtížná věc, je třeba ale pamatovat na pár věcí. Brožurka je vlastně rozšířením jednoduchého letáku, měla by tedy vzbudit pozornost a vyvolat zájem o nabízený produkt, popřípadě služby. Nechceme, aby naší brožurku lidé jen prolistovali a zahodili.
Text i grafika brožurky by měly být jasné a výstižné, hodně záleží na dojmu z první strany, zdali příjemce zaujme, nebo nezaujme. Brožurka musí být přehledná, aby se v ní čtenář neztratil, design stránek musí být jednotný (bude zajištěno použitím Vzorových stránek). Každá brožurka musí obsahovat důkladné kontaktní informace, bez nich je téměř k ničemu. Ideální je uvést jak internetové stránky, tak i klasickou adresu, aby se každý mohl podívat podle svých možností. V konečném důsledku tisk brožurky již není otázkou desítek haléřů, ale může se prodražit, i proto by tedy brožurka měla splnit svůj účel.
Na obrázku pod textem můžeme vidět pár příkladů, kde autoři hodně experimentovali s grafickými možnostmi. Každopádně je hezky vidět, že každá ze tří brožurek má sladěný design pro všechny strany.
A nyní se pustíme do samotné tvorby, budeme vytvářet brožurku pro studijně-pracovní pobyt v USA, který nabízí jistá reklamní firma. Texty nabídek a výhod jsou vymyšlené, lze je samozřejmě libovolně nahradit.
Pro tvorbu brožurky budeme potřebovat následující dokumenty (23 MB, archiv obsahuje jednotlivá pozadí, obrázky pro titulní stranu a další strany, texty pro vyplnění stran).
Po rozbalení materiálů nalezneme soubory pojmenované background_1_front.jpg až background_5_rear.jpg. Každý z těchto je pozadím pro jednu dvojstranu dokumentu, v případě první a poslední strany jde o pozadí pro jednu samostatnou stranu. Dokument background_5_rear_bottom.jpg bude použit pro druhý nadpis na poslední straně.
Následující video demonstruje postup přidávání obrázků na pozadí, ovšem než začneme, tak je nutné si vytvořit novou vrstvu v panelu vrstvy, pojmenovat si ji obrázky na pozadí a přesunout ji nejvíce dolů, aby byla opravdu schovaná za vše ostatní. Ve videu je ještě rekapitulace nastavení dokumentu.
Pokud se nám stane, že z nějakého důvodu umístíme objekty do jiné vrstvy, než jsme plánovali, stačí je všechny označit, zkopírovat pomocí CTRL+C, následně vymazat klávesou DELETE, označit vrstvu, kam je chceme vložit, kliknout pravým tlačítkem myši na dokument a zvolit možnost Vložit na stejné místo. Objekty budou vloženy přesně na to místo, kde byly předtím, ovšem do správné vrstvy.
Většina brožurek a časopisů obsahuje zápatí - text, který většinou obsahuje informace o aktuální stránce, názvu kapitoly, názvu celé brožury, nebo u časopisů třeba aktuální ročník. Takový text se opakuje na každé straně a je proto nemožné a nesmyslné jej vkládat ručně. Pro tento účel slouží Vzorové stránky, ve kterých je možno si nastavit text, rozložení, pozadí a další věci, které se poté budou automaticky opakovat na všech stránkách, které daný vzor využívají. Změna takových údajů bude vyžadovat minimum času a bude jednoduchá.
Následující video demonstruje přidání nového vzoru, definování zápatí a využití vodicích linek, popis jednotlivých kroků je pod ním.
Nyní nás čeká umístění nadpisů. Vybereme si proto například stranu s obrázkem zeměkoule. Nadpisy pro jednotlivé stránky budou popořadě Profil společnosti, Fascinující architektura, Kouzelná příroda, Obsah, Kontakty.
Vzorových stran využijeme znovu, tentokrát proto, aby byly všechny nadpisy ve stejné výšce. Následující video ukazuje, jak přidat vodicí linky, pomocí nichž umístíme zbylé nadpisy.
Do vzoru přidáme další vodicí linku v rozumné vzdálenosti pod nadpis, budeme totiž chtít mít pod každým nadpisem ve stejné vzdálenosti odstavec textu, který bude nadpis rozvíjet. Zároveň pro tento text vytvoříme nový Odstavcový styl, jehož nastavení vidíme na obrázku pod textem. V záložce Dělení slov dělení vypneme, protože v nadpisu nevypadá hezky, když jsou slova rozdělena na více řádků.
Panel rozkopírujeme na jednotlivé stránky a upravíme šířku, aby designově zapadl mezi obrázky a v nejlepším případě nebyl širší než nadpis, pokud je to možné (konečné doladění šířky doporučuji až po přidání všech textů na stránkách). Texty k panelu jsou v archívu v podadresáři texts-cz, pro každou stranu jsou připraveny 1-2 odstavce (nemají dílčí nadpisy).
Než budeme pokračovat, ještě rozšíříme zápatí. Je možné definovat, která část stránky, na kterou je vzor použit, bude vypsána, a jak bude vypsána. Jako příklad zde vyrobíme do zápatí proměnnou, která bude vypisovat aktuální název části brožurky. Na videu je postup ukázán, pod videem následuje popis úkonů.
Všechno pozadí je prozatím hotové, takže se přesuneme na titulní stranu. Ta by měla obsahovat jasný a výstižný nadpis příjemné barvy. Dále přidáme 4 fotografie a dolů vypíšeme hesla pro daný studijně-pracovní pobyt. Všechny tyto akce ilustruje následující video, pod kterým je popis a vysvětlení.
Abychom docílili rovnoměrného rozmístění spodních slov, použijeme Tabulátory. Ve volbách Odstavcového stylu je záložka pro tabulátory, kde lze nastavovat tabulátory obdobně jako v programech typu Word apod. (možnost zarovnání vlevo, středového, vpravo). Výsledné rozmístění by mělo odpovídat obrázku pod tímto textem.
Budeme pokračovat postupně dalšími stranami. Než začneme, vytvoříme si novou vrstvu a umístíme ji nad pozadí. Texty budeme vkládat do ní. Vždy si vytvoříme dva Obdélníky a postupně je vyplníme textem, který je k dispozici v souborech v adresářích texts-cz. Tyto rámečky nahoře i dole upravíme podle okolních obrázků, aby text nepřesahoval přes obrázky. Vytvoříme si dva Odstavcové styly pro jednotlivé dílčí nadpisy a texty k nim. Pro ukázku je přidán i styl pro odstavec Hawaii, kde zprava zasahuje obrázek, proto je zprava více odsazen, jinak má parametry stejné jako Prostý text. Odstavců s podobným problémem je v dokumentu více, takže je třeba je upravit dle podmínek.
Samozřejmě využijeme možnosti, aby text pokračoval z jednoho odstavce do druhého tím, že všechen text vložíme do prvního rámečku, klikneme na šipku v pravém dolním rohu rámečku a zbytek textu umístíme do druhého rámečku. Vytvoří se tak mezi rámečky vazba, která je značena spojující čarou (je vidět na obrázku). Při vkládání textu je třeba dávat pozor, která vrstva je aktivní, abychom měli jednotně texty v jedné vrstvě, nadpisy v druhé a obrázky ve třetí.
Velmi oblíbeným postupem při vytváření brožur a letáků je vkládání obrázků přímo do textu. Kolem obrázku se poté nastaví odsazení pro text a obrázek je přímo mezi řádky. Následující video ukazuje, jak vložit obrázek do textu.
Při obtékání textu je nutno pamatovat na několik věcí - text musí být ze všech stran stejně vzdálený od obrázku, nemělo by se stát, že bude před obrázkem pouze jeden řádek odstavce, vždy by měly být alespoň dva. Většinu problémů lze dořešit lehkým posunováním fotografie šipkami, až nalezneme ideální pozici.
Zbývá nám dokončit poslední stranu, na kterou vložíme obsah. Pokud ještě nemáme vytvořen nadpis obsah, tak jej vytvoříme nyní pomocí stylu hlavní nadpis. Pod nadpisem
vytvoříme Obdélník a do něj následně vygenerujeme obsah pomocí příkazu Formát > Obsah.
V panelu jsou dva rámečky, v pravém rámečku vidíme
seznam všech dostupných Odstavcových stylů, v levém rámečku poté vidíme jen ty, které zvolíme pro obsah.
Generování obsahu pracuje tak, že najde v dokumentu všechny výskyty zvolených stylů a vytvoří finální obsah do místa, kde určíme. Obsah je samozřejmě tímto způsobem zpětně editovatelný. Při volení stylů vybereme styl hlavní nadpis a nastavíme pro text, kterým bude obsah vykreslen, Styl položky na nový styl. Po potvrzení již vidíme obsah hotový a zbývá jen použít Tabulátory pro pozicování textů a stránek, vhodné je také případné použití vodicího znaku. Obrázek pod textem ukazuje, jak by měl vypadat výsledek.
Pod obsah vložíme několik obrázků (najdeme je ve složce images/back v archívu), které zmenšíme proporcionálně na 1/4 šířky stránky (aby se vešly 4 vedle sebe)
a pod tyto obrázky vyrobíme ještě sekci s kontakty. Obrázky jsou použitelné jen pro tento účel, protože mají schválně snížené rozlišení, aby se s nimi dalo rychleji pracovat.
Poznámka: stačí zmenšit jeden obrázek, pomocí CTRL+C a CTRL+V jej nakopírovat čtyřikrát do řady a poté vždy kliknout na jednu z kopií, zvolit Umístit a nový obrázek se vloží
přesně do definovaného rámečku a zároveň se zmenší na danou velikost.
Ve zdrojových souborech najdeme soubor background_5_rear_bottom.jpg, ten umístíme na poslední stránku a roztáhneme na šířku této stránky. Vytvoříme Obdélník
s textem Kontakty a pod něj ještě jeden se samotnými kontakty (využijeme styly Prostý text - podnadpis a Prostý text, nebo si vytvoříme nové).
Zadní stránka by tímto měla být hotová, její náhled je pod tímto textem.
Brožurku máme téměř hotovou, ovšem nyní se budeme zabývat více vizuálními úpravami. Pokud se podíváme na první stranu, vidíme, že by se obrázkům hodil tenký okraj v barvě, která by
ladila se zbytkem dokumentu. Vytvoříme tedy nový Objektový styl a nazveme jej Okraj obrázků.
Nastavení okraje je velmi jednoduché, v nastavení stylu si přepneme záložku Tah, vybereme barvu, kterou jsme vytvářeli pro text (šedo-hnědou) a snížíme
Odstín na 80 %. Tloušťku a Typ můžeme nastavit libovolně, hezky vypadá plná čára o tloušťce 1 bodu.
Tento styl aplikujeme na obrázky na první a poslední straně a případně doopravíme parametry.
Dále by se hodilo, aby byl úvodní text pod nadpisem nějakým způsobem oddělený od zbytku stránky. Pro tento účel využijeme nástroj Čára, kterým vytvoříme čáru pod textem rozšiřujícím nadpis.
Pro tuto čáru použijeme novou barvu (stejnou jako tečky na pozadí), takže dáme v barvách Vytvořit nové políčko barvy a nastavíme hodnoty 0, 75, 60, 25.
Následně vytvoříme nový Objektový styl, na záložce Tah nastavíme Tloušťku 2 body a Typ zvolíme Tečkovaný. Čáru postupně duplikujeme
do všech dvojstran, na každé ji roztáhneme tak, aby vypadala hezky, a také ji využijeme na poslední straně k oddělení obsahu a kontaktů (vložíme ji před nadpis Kontakty - je vidět na předchozím obrázku).
Poslední věcí, kterou přidáme, budou popisky k obrázkům z pozadí. Jednoduše vložíme vždy nový Obdélník, napíšeme do něj popis a aplikujeme vhodný styl (můžeme si vytvořit nový styl, jehož
font bude o něco menší než prostý text).
Pokud se nám stane, že bude mít přidaný rámeček okraj, musíme změnit jeho Odstavcový styl na Žádný. Pokud je obrázek nějakým způsobem zkosený, není problém rámeček pootočit,
aby kopíroval úhel natočení obrázku.
Na dvojstraně s přírodou přidáme dva popisky (Grand Canyon, veverka), u architektury tři popisky (Hoover Dam, Las Vegas - věž, Chicago - vložený obrázek) a u společnosti dva popisky (mezinárodní společnost,
logo společnosti).
Zde nastává jediný problém u popisku k obrázku zarostlé zeměkoule, kde by bylo ideální, aby text mohl kopírovat zaoblený tvar obrázku. Pro tento účel slouží nástroj Text na cestě, který je ve skupině s Textovým nástrojem. Nástroj funguje tak, že si definujeme tvar (zde ideálně pomocí Nástroje elipsa, který je ve skupině s Nástrojem obdélník), na tuto elipsu klikneme a můžeme psát, text se bude tvarovat podle tvaru elipsy.
Pomocí svislých čar spojených se čtverečkem (jsou na obvodu elipsy celkem dvě) lze nastavovat levý a pravý okraj vkládaného textu, pomocí svislé čáry mezi těmito dvěma lze buď hýbat s oběma naráz, nebo lze přetáhnout tuto čáru zevnitř elipsy ven a naopak, čímž se přetáhne i text. Použití Textu na cestě je demonstrováno v následujícím videu.
Hotovou brožurku můžeme exportovat do formátu PDF. Abychom docílili toho, že jednotlivé dvojstránky budou v kuse, je nutné zaškrtnout volbu Dvojstránky v panelu Stránky. Případně je možno nastavit kvalitu obrazu na Maximální v části Komprese, pokud bychom uvažovali o tisku.
Pokud jsme postupovali podle instrukcí, měla by výsledná brožurka vypadat přibližně tak jako na obrázku pod tímto textem. Texty je samozřejmě možno libovolně upravit, aby lépe vyplnily stránky.