Obsah lekce:
Pomocí nápovědy programu Open Office se pokuste najít způsob, jak se co nejrychleji zbavit prázdných odstavců v dokumentu. Uvědomme si, že bychom měli z dokumentu automatizovaných způsobem odstranit také všechny mezery v textu, které jsou tvořeny více než jednou mezerou za sebou.
Vytvoříme nový styl mujstyl_nadpis1:
Nyní projdeme celý text a do všech odstavců, které reprezentují názvy hlavních kapitol klineme (kdekoliv do odstavce) a opět aplikujeme dvojklikem styl mujstyl_nadpis1.
Vytvoříme nový styl mujstyl_nadpis2:
Nyní projdeme celý text a do všech odstavců, které reprezentují názvy podkapitol klineme (kdekoliv do odstavce) a opět aplikujeme dvojklikem styl mujstyl_nadpis2.
Pomocí nápovědy programu Open Office se pokuste zjistit, co se skrývá za pojmy "sirotek" a "vdova". V našem nastavení stylu "mujstyl_bezny_text" můžeme najít položku "kontrola sirotků a vdov". Příkladem by mohla být situace, která v našem souboru mohla na více místech nastat: dasenka-vzor-vdova.
Vyzkoušejme jak snadno lze nyní pomocí stylu změnit vlastnosti textu.
Vytvoříme nový styl mujstyl_seznam pro seznam rozžvýkaných věcí z kapitoly 4:
Vytvoříme nový styl mujstyl_seznam. Bude se jednat o odstavcový styl, který bude mít stejné parametry jako styl mujstyl_bezny_text, ale bude se v několika věcech lišit. Styl bude muset umět vyřešit zarovnání čísel a jednotek Kč a také vytvořit posloupnost teček mezi položkou seznamu a částkou. Jak vidíme na obrázku, tak je seznam naprosto nevhodně formátován a rozumné řešení jeho vzhledu pro nás představují pouze tabulátory.
Náš seznam vypadá o poznání lépe, nicméně obsahuje jestě jednu typografickou chybu. Jakou (zkuste na Internetu vyhledat jak správně sázet číslice s více než třemi číslicemi před desetinnou čárkou)?
Namísto posloupnosti pomlček můžeme ještě vložit vodorovnou čáru (vložit-vodorovná čára-prostá).
Na závěr ještě upravíme číslo 2900 symbolizující součet položek seznamu. Jak víme, tak čísla se mají zapisovat po trojicích oddělených idálně poloviční nezalomitelnou mezerou. Umístíme kurzor mezi číslo 2 a 9 a v menu vybereme příkaz Vložit-Formátovací značka-Nezlomitelná mezera.
Jako poslední krok našeho postupu vyzkoušíme vložení obsahu, který by nám měl počítač umět vytvořit zcela automaticky. Kurzor umístíme na úplný konec textu na první straně dokumentu a vložíme si novou stránku (Vložit-Ruční zalomení-Zalomení stránky). Nyní zvolíme příkaz Vložit-Rejstříky a tabulky-Rejstříky a tabulky.
V záložce Rejstřík/tabulka zvolíme vše jako na následujícím obrázku (důležitá je především položka Vytvořit z-Další styly):
Nyní poklikáme na tlačítko "..." vedle zaškrtlého políčka "Další styly". Otevře se okno, kde jen pomocí tlačítek se šipkami nastavíme, které styly budou tvořit kterou úroveň obsahu.
Stiskneme ve všech oknech tlačítko "OK" a v dokumentu by se měl objevit zcela automaticky vytvořený obsah. Nyní je vždy po každé změně v dokumentu před tiskem obsah znovu vygenerovat, aby skutečně reflektoval situaci v dokumentu (obsah se neupravuje automaticky). Toto se dá provést klinutím pravým tlačítkem na obsah a volbou položky "Aktualizovat rejstřík/tabulku".
Výsledný rozpracovaný dokument by měl nyní vypadat pdobně jako v přiloženém souboru: dasenka-1.pdf.
Zvažme použití stylu mujstyl_nadpisy, ze kterého by byly odvozeny všechny typy nadpisů. Přineslo by nám přidání tohoto stylu do hierarchie stylů nějaký užitek?
Dokončete rozpracovaný dokument tak, aby obsahoval úvodní stranu knihy a měl korektně vyřešen sazbu závěrečných dvou kapitol. Přidejte číslování stránek.
Pokuste se převést výsledný dokument do programu Microsoft Word a v něm vyřešit vložení nezalomitelných mezer za jednopísmenné předložky a spojky.