Obsah lekce:
Tato část počítače složí k vizuálnímu výstupu (grafickému zobrazení) toho, co se v počítači děje. Může se jednat o samostatnou kartu, která se vkládá do příslušného slotu (speciálně vyhrazený slot AGP nebo pak nově PCI-E) nebo je na základní desce přímo integrovaná. Obsahuje vlastní procesor, tzv. GPU. Grafická karta (nebo také grafický adaptér, videokarta) umí ovládat jednotlivé body (pixely) na výstupním zařízení, nejčastěji monitoru., nastavovat jim potřebnou intenzitu světla a příslušnou barvu. Dneska bývají už samozřejmostí grafické karty s podporou trojrozměrných operací (3D, 3-dimensional).
zdroj: Wikimedia Commons [1] [2]
Jedná se o vnější paměť počítače, která slouží k dlouhodobému uchování dat. Pevné disky mívají velkou kapacitu, jsou energeticky nezávislé, tzn. po odpojení napájení se data nevymažou, ale zůstanou zachována na kotoučcích disku. Pevný disk funguje na principu magnetického zaznamenávání dat, je náchylný k poškození (především pokud je v provozu), je potřeba nezpůsobovat velké otřesy nebo dokonce nárazy. Pevný disk se také označuje jako HDD (Hard Disk Drive). Mezi známé výrobce pevných disků patří firmy Seagate, Western Digital, IBM, Quantum, Fujitsu.
zdroj: Wikimedia Commons [1] [2]
HDD využívají principu magnetizace materiálu a pracují se dvěma stavy informace – 0, 1.
Pevný disk je tvořen několika kotoučky, které jsou umístěny nad sebou na společné ose. Kotoučky jsou kovové a je na nich nanesena magnetická vrstva. V těsné blízkosti nad každým kotoučkem je čtecí/záznamová hlava. Tyto hlavy se při práci vznášejí na vzduchovém polštáři ve velmi těsné blízkosti povrchu, je proto důležité, aby se zde nedostaly žádné nečistoty a ani prach. Pevný disk je proto hermeticky uzavřen. Disk obsahuje různé mechanismy, elektroniku a vlastní pohon.
Na pevný disk se před ukložením dat musí provést formátování. Je to podobné, jako když máme šuplík a v něm spoustu drobností. V tomto stavu může v šuplíku dojít lehce k promíchání obsahu, je proto vhodné v něm vyrobit různé přepážky. Stejně tak je potřeba provést takové členění i na pevném disku. Tam se za procesu, kterému se říká formátování, vytvoří stopy a sektory. Stopy jsou soustředné kružnice a ve stopách je určitý počet úseků zvaných sektory. Stopy, které jsou nad sebou, tedy stejné stopy na všech kotoučcích pevného disku, vytvářejí tzv. cylindr. Data se zapisují na pevný disk po cylindrech. Všechny stopy obsahují stejný počet sektorů, všechny sektory umožnují uložení stejného množství dat.
Rozdělení podle rozhraní pro připojení pevných disků.
<
zdroj: www.gamespot.com,
www.gamespot.com
zdroj: www.wdc.com
zdroj: www.askdrtech.com,
www.askdrtech.com
zdroj: www.viprasys.org
Jedná se o optické úložné médium s kapacitou 650-700MB. Data se ukládají do stopy ve tvaru spirály, která se vine od středu disku. Ta je také rozdělena na sektory. Stoupání spirály je 1,6um, šířka 0,6um a nalezneme na ní tzv. pity (prohlubně) a landy (hladké plochy). Snímání dat je prováděno pomocí laseru a optických prvků v mechanice. Disk obsahuje reflexní vrstvu, na kterou když přes soustavu čoček laser dopadne, dojde k odrazu do příslušného čtecího zařízení (fotocitlivý prvek), který jej dále převádí na elektrický signál (0,1). To se stane ovšem v případě, pokud narazí na land. Opačném případě, tedy pokud dopadne na pit, dojde k jeho rozptýlení a čtecí zařízení nazachytí nic.
CD mechaniky mohou být s rozhraním ATA nebo SATA, přístupová doba se pohybuje okolo 100ms. Přenosová rychlost se odvíjí od typu, např. 1x 150kB/s, 2x 300kB/s, 24x 3600kB/s.
V mechanice jsou čtyři servomechanismy pro otáčení, zaostřování, vyhledávání stopy a sledování stopy.
Výpočet kapacity hudebního CD
44 100 x 2 x 2 x 74 x 60 = 783 216 000 B
zdroj: www.uai.fme.vutbr.cz,
repairfaq.ece.drexel.edu
zdroj: micro.magnet.fsu.edu, micro.magnet.fsu.edu
zdroj: www.svethardware.cz
zdroj: www.primerpc.com
zdroj: www.sammt.net
zdroj: www.primerpc.com
zdroj: www.sammt.net
zdroj: www.sammt.net
Technologie je obdobná jako u CD. Rozdíl je v hustějším záznamu dat. Dalším rozdílem je možnost ukládat data na obou stranách disku, ale také ve dvou vrstvách. Čtení je pak prováděno přeostřením laseru na jednu nebo druhou vrstvu. Horní vrstva je polopropustná.
zdroj: Wikimedia Commons
Jedná se o vysokokapacitní médium, určené především pro uložení videa ve vysokém rozlišení. Název je odvozený podle barvy laseru, který má vlnovou délku 405nm. Díky tomu je možné uložit na běžný disk o průměru 12 cm mnohem více dat oproti DVD. Tam se používá laser červený o vlnové délce 650nm.
Pokuste se charakterizovat materiály, které se nacházejí v počítačových komponentách a uvažujte, co s počítačem udělat když se jej chcete zbavit.
Proč se počítače recyklují?
Video, které ukazuje recyklaci můžete shlédnout zde: DOKOLA - Počítač a také zde: ASEKOL.
Za přečtení stojí také tento článek: Recyklace a dopad na životní prostředí v názorných číslech.
Konec environmentálního okénka.