Obsah lekce:
V této lekci se pokusíme vytvořit reklamní leták hodinek Certina. K dispozici dostaneme fotografii hodinek a informaci o tom, že náš reklamní leták bude mít rozměr poloviny strany formátu A4 (šířka 210 mm a výška 149 mm).
Tuto fotografii hodinky-certina-fotka.jpg v plné velikosti zobrazíme, uložíme do počítače a otevřeme ve photoshopu.
Nejprve vytvoříme nový dokument (Soubor -> Nový...) daných rozměrů s rozlišením 600 ppi (co je ppi).
Do našeho nově vytvořeného dokumentu přesuneme fotografii hodinek. To uděláme ve třech krocích:
Po přenesení fotografie do prázdného dokumentu můžeme soubor s fotografií zavřít.
Situaci na obrazovce po vložení fotografie hodinek vidíme na následujícím obrázku. Abychom se v obrázku lépe orientovali, tak vstvu s fotografií hodinek pojmenujeme např. "Fotografie hodinek" (dvojklik na název vrstvy v panelu vrstvy).
Pro náš leták potřebujeme fotografii hodinek bez pozadí fotografie. Pozadí fotografie odstraníme pomocí masky vrstvy.
Vybereme vrstvu "fotografie hodinek" a vytvoříme v ní masku vrstvy klinutím v panelu vrstev na tlačítko přídat masku vrstvy .
Nástrojem rychlý výběr provedeme rychlý výběr oblasti okolo hodinek. Snažíme se kreslit do plochy mimo hodinky (ikona nástroje má v sobě malý symbol +). V případě, že nástroj označí i část hodinek, pak se stiskem klávesy Alt změní + na - a naopak kreslíme do oblasti, kterou do výběru zahrnout nechceme. Díky tomu, že používáme masku, se nemusíme obávat případných nedostatků ve výběru, protože výběr můžeme libovolně měnit kdykoliv později.
K vytváření výběru použít i další nástroje Photoshopu. Až jsme s výběrem spokojeni tak zvolíme masku vrstvy (bílý obdélník vedle náhledu vrsty v panelu vrstev) a například nástrojem plechovka barvy vyplníme výběr v masce vrstvy černou barvou. Tím dojde ke zneviditelnění celé oblasti ve výběru.
Nyní odstraníme výběr klávesovou zkratkou CTRL+D (menu Výběr -> Odznačit). V prípadě potřeby použijeme nástroj štětec vhodné velikosti s černou nebo bílou barvou a v masce vrstvy upravíme viditelnost. Krátkou ukázku tohoto postupu můžeme vidět v následujícím videu.
Pokud se stane, že někde zasáhneme černým štětcem do oblasti masky omylem, pak snadno přepneme na bílou barvu a chybu opravíme (viz následující video). K plynulému maskování lze velmi dobře využít klávesu X, která přepíná mezi černou a bílou barvou. Ušetříme tak čas nutný pro přepínání barev v panelu nástrujů.
Ke tvorbě pozadí použijeme nástroj přechod. Tento nástroj se v praxi používá dnes velmi často. Po volbě nástroje přechod si můžeme ve volbách nástroje (hodní lišta pod menu) vybrat typ přechodu a barvu. Pokud si zvolíme vhodnou barvu popředí a pozadí, pak je okamžitě v nabídce nástroje přechod i plynulý přechod z barvy popředí do barvy pozadí. Pro potřebu pozadí vytvoříme novou vrstvu pod vrstvou s fotografií a pojmenujeme ji "přechod na pozadí". Tuto vrstvu následně vyplníme přechodem. Poslední věcí, kterou ilustruje následující video je změna odstínu pozadí pomocí nástroje Photoshopu odstín a sytost (CTRL+U).
Při tvorbě pozadí můžeme experimetovat s barvami, typem přechodu (v ukázce jsme použili radiální pro zvýraznění hodinek). Výsledný obrázek nyní vypadá například takto:
Nyní je potřeba do letáku přidat textové informace. Leták bude zahrnovat následující informace:
Stav po dokončení základního návrhu vidíme na závěrečném obrázku této lekce.
Vyberte fotografii jiného běžně prodávaného produktu a vytvořte vlastní leták stejného rozměru.
Pokuste se najít v časopise nebo na Internetu podobný reklamní leták na hodinky, přineste jej do hodiny a popište v čem se liší a co je na něm naopak podobné.